Zakwitły kwiaty na oknach, wyrosło drzewo, przyleciały motyle, zbudziły się pszczoły. Nasz niezwykle kreatywny zespół dekoracyjny wyczarował fantastyczne wiosenne dekoracje.
Wyniki rekrutacji na rok szkolny 2021/2022
Wiosenne dekoracje
Kolejny sukces naszych uczniów
Uczennica klasy 8b Dominika Pytel uzyskała tytuł finalistki VIII Międzywojewódzkiego Turnieju Chemicznego „Młody Chemik” organizowanego przez Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. J. Długosza oraz VI Liceum Ogólnokształcące im. J.Dąbrowskiego w Częstochowie.
Turniej prowadzony był w dwóch etapach, w których uczniowie rozwiązywali arkusze zadań konkursowych zawierające zagadnienia wykraczające poza podstawę programową szkoły podstawowej oraz przygotowywali prezentacje multimedialne .
Prezentacja „Świat tonie w toni ton plastiku” autorstwa uczennicy została wytypowana do udostępnienia na stronie Wydziału Nauk Ścisłych, Przyrodniczych i Technicznych UJD oraz VI LO im. J.Dąbrowskiego w Częstochowie.
Gratulujemy Dominice i życzymy dalszych sukcesów.
Wyniki Szkolnego Turnieju Warcabowego
Szkolny Turniej Warcabowy dobiegł końca. Rozgrywany był od 26.01.2021 do 5.03.2021. Klasy I-IV grały stacjonarnie w szkole, natomiast starsze V-VIII grały on-line na stronie Lidraughts.org. Oto wyniki:
5Klasy I-II
I miejsce Franciszek Gadek kl Ia
II miejsce Pola Fajer kl Ia
III miejsce Kacper Zając kl IIa
Klasy III-IV
I miejsce Michał Żurawski kl IIIa
II miejsce Rafał Gizler kl IVb
III miejsce Emilia Matysiak kl IIIb
Klasy V-VI
I miejsce Kacper Glajzner kl VIc
II miejsce Witold Piątek kl VIc
III miejsce Arkadiusz Kielan kl Va
Klasy VII-VIII
I miejsce Emilia Kielan kl VIIa
II miejsce Wiktoria Załoga kl VIIIb
III miejsce Zofia Dądela kl VIIIa
Laureaci turnieju otrzymali dyplomy i skromne nagrody, których wręczenia dokonała pani dyrektor Wioletta Skoczylas wraz z organizatorką panią Jadwigą Kurczabą. Ponieważ gra on-line to jeden z przykładów bezpiecznego korzystania z Internetu wręczeniu towarzyszyła przedstawicielka Policji pani sierżant szt. Marlena Wiśniewska - rzeczniczka prasowa kłobuckiej policji. Wszystkim uczestnikom gratulujemy podjęcia wysiłku uczestnictwa w turnieju i życzymy dalszych sukcesów w zmaganiach na warcabnicy.
DNI BEZPIECZNEGO INTERNETU- PODSUMOWANIE
W piątek 19 marca odbyło się w naszej szkole uroczyste podsumowanie projektu „Dni Bezpiecznego Internetu”. Jak co roku nasi uczniowie oraz i ich rodzice wzięli udział w szeroko rozumianej akcji uświadamiającej, którą organizatorzy projektu przeprowadzili z wykorzystaniem różnego rodzaju materiałów. Aby zapoznać dzieci i rodziców z najważniejszymi zagadnieniami związanymi z bezpiecznym korzystaniem z multimediów, poruszając tematykę uzależnienia, koncentrując się na zagrożeniach w sieci zorganizowano wiele zajęć edukacyjnych w klasach najmłodszych, kampanię informacyjną skierowaną do uczniów klas starszych i ich rodziców, a także konkursy szkolne.
36Na uroczyste ogłoszenie wyników konkursów została zaproszona Pani Sierżant szt. Marlena Wiśniewska - rzeczniczka prasowa kłobuckiej policji, która przeprowadziła z dziećmi pogadankę na temat ich bezpieczeństwa w Internecie. Wraz z Panią Dyrektor Wiolettą Skoczylas wręczyły laureatom konkursów nagrody i dyplomy.
W konkursie plastycznym o „Zasadach bezpiecznego korzystania z multimediów” dla klas I-III udział wzięło wiele dzieci. Pierwsze miejsce zajęła Eliza Chwalana z Ia, drugie miejsce Nikodem Bogus z 3b i trzecie miejsce – Kamila Kępa z 3b,Wiktoria Zomko z 3a oraz Dominka Pala z 1a.
Klasy starsze mogły wykazać się w konkursie literacko-muzycznym tworząc utwór związany z tematyką „Bezpieczni w sieci”. Pierwsze miejsce zajęła Katarzyna Dura z 6c za wykonanie utworu i teledysku, drugie miejsce zajął zespół z 6c w składzie Jakub Gawęda, Jakub Szleper i Kacper Wąs, a na trzecim miejscu uplasowała się Weronika Krok z klasy 7a.
Dzięki wsparciu lokalnych firm i fundacji Orange mogliśmy obdarować każdego uczestnika konkursu. Serdeczne podziękowania należą się firmie Water Plus i Media Expert za ufundowanie nagród rzeczowych.
Organizatorami akcji DBI są nauczyciele: Dubała M., Głąb M., Jarawka A., Kozak S., Kossowska-Zawisza J., Sosnowska J., Szleper I.
Konkurs wiosenny
- 21
Każdy z nas jest inny, równy i wyjątkowy. 21 marca jest kolorowy nie tylko z powodu pierwszego dnia wiosny!
21 marca obchodzony jest także Światowy Dzień Zespołu Downa. To święto ustanowione w 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa. Od 2012 roku patronat nad obchodami sprawuje Organizacja Narodów Zjednoczonych.
Każdy z nas, tak jak klasa IIIb, może w prosty sposób przyłączyć się do akcji promującej Dzień Kolorowych Skarpetek.
14Organizatorami są: Monika Scheller-Wojtasik, Anna Adamus i Izabela Włodarczyk
14 marca to dzień urodzin Alberta Einsteina... oraz Święto Liczby PI.
Ósmoklasiści uczestniczyli w wykładzie dr Łukasza Dawidowskiego „Co jest dłuższe: łokieć, czy stopa?”, zainteresowani uczniowie mieli możliwość poznać ”Figury bez pola i inne matematyczne dziwnostki” dzięki wykładowi Nicole Meisner przewodniczącej Koła Naukowego Matematyków – wszystko to online, podczas XV Dnia Liczby Pi organizowanego przez Wydział Nauk Ścisłych i Technicznych Uniwersytetu Śląskiego.
1W ramach miniprojektu „Matematyka jest π-ękna” czwartoklasiści zmierzyli się z projektowaniem przedmiotów użytecznych. Powstały wzory oryginalnych dywanów z dominującym elementem: okręgu i koła, a ósmo- i szóstoklasiści inspirując się kolejnymi cyframi rozwinięcia dziesiętnego liczby π projektowali panoramę miasta.
Podczas zajęć rozwijających zainteresowania uczniów, dokonując odpowiednich pomiarów, obliczaliśmy stosunek obwodu do średnicy najróżniejszych przedmiotów w kształcie koła. Sprawdziliśmy jak duża pizza zmieści się na boisku szkolnym i z satysfakcją stwierdziliśmy, że iloraz jej obwodu i długości średnicy zbliżony jest do 3,14.
Już przygotowujemy się do kolejnych urodzin niezwykłej liczby π.
Świąteczna Paczka
NOWOCZESNE DZWONKI ELEKTRONICZNE
Pragniemy podzielić się fantastyczną wiadomością! Teraz lekcję i przerwę obwieszczają nam w szkole nowoczesne dzwonki elektroniczne w formie przyjemnej i łatwo wpadającej w ucho melodii, zamiast dotychczasowych ostrych dzwonków mechanicznych. Ten nowoczesny dzwonek nie tylko ogranicza hałas i wprowadza dobrą atmosferę, ale również pozwala zadbać o bezpieczeństwo i zdrowie uczniów- zwłaszcza tych objętych pomocą psychologiczno- pedagogiczną.
Pierwszy dzień wiosny
SZKOLNY KONKURS EKOLOGICZNY POD HASŁEM „CHROŃMY PRZYRODĘ”
Zapraszamy uczniów klas I – VI do udziału w konkursie ekologicznym, który odbywa się w ramach akcji „Uczniowskie ekonawyki” zorganizowanej przez Fundację Nasza Ziemia.
konkurs_ekologiczny.DOC
Tydzień mózgu
W dniach 15-20 marca br. Uniwersytet Jagielloński w Krakowie serdecznie zapraszamy na kolejną edycję Tygodnia Mózgu. Przez sześć dni, od poniedziałku do soboty, wybitni specjaliści będą rozmawiali o najważniejszym ludzkim organie - mózgu. Wykłady odbędą się w formule online; będą dostępne na YouTubowym koncie Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz na Facebooku Cafe Nauka. Zapraszamy na wydarzenie na Facebooku Cafe Nauka.
Program wydarzenia:
15 marca (poniedziałek): wykład prof. dr. hab. Krzysztofa Tokarskiego z Instytutu Farmakologii im. Jerzego Maja PAN w Krakowie pt. "Wpływ nowych technologii przekazu informacji na rozwój mózgu - nowy wspaniały świat"
16 marca (wtorek): wykład dr. Mateusza Hohola z Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych Uniwersytetu Jagiellońskiego pt. "Mózg matematyczny: Jak działa? Dlaczego czasem zawodzi? Jak go wspierać?"
17 marca (środa): wykład online prof. dr. hab. Krzysztofa Turlejskiego z Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego pt. "Noworodek noworodkowi nierówny. Jak czas wyklucia się u ptaków i porodu u ssaków jest skorelowany z etapem rozwoju układu nerwowego potomstwa?”
18 marca (czwarterk): wykład online prof. dr. hab. Jacka Jaworskiego z Międzynarodowego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie pt. "Rapamycyna – skarb neurobiologów z Wyspy Wielkanocnej”
19 marca (piątek): wykład online prof. dr. hab. Ewy Sikory z Instytutu Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego PAN w Warszawie pt. "Czy starzenie mózgu jest nieodwracalne?"
20 marca (sobota): wykład online dr. hab. Katarzyny Kutery z Instytutu Farmakologii im. Jerzego Maja PAN w Krakowie pt. "Astrocyty – gwiazdy pod sklepieniem czaszki. W czym są wyjątkowe i jak pomagają chronić mózg”
Rajd rowerowy
Sezon rowerowy uważamy za otwarty! 7 marca 2021 r. odbył się w naszej szkole rajd rowerowy z okazji Dnia Kobiet. Szkolny Klub Rowerowy pod kierunkiem ks. Tomasza Kanusa oficjalnie rozpoczął sezon. Ks. Tomasz przygotował bardzo ciekawą trasę rajdu wokół Kłobucka. Uczestnikami byli pracownicy Szkoły Podstawowej nr 2 w Kłobucku.
7Uwieńczeniem wyprawy rowerowej było ognisko z kiełbaskami nad stawem w Zakrzewie. Wszystkim dopisywały humory i panowała miła atmosfera. Pogoda również była wymarzona, a od czasu do czasu przyświecało słońce. Łącznie grupa rowerzystów przejechała 20 kilometrów.
OPŁATA ZA OBIADY W MIESIĄCU MARCU
92,00 zł
NUMER RACHUNKU BANKOWEGO: 19 8248 0002 1000 0000 0983 0001
Dwójka pamięta
Pierwszego marca to data symboliczna. Nawiązuje do marca 1951r., kiedy na warszawskim Mokotowie wykonano wyrok śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia ”Wolność i Niezawisłość”. W tym dniu obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, który został ustanowiony przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 2011 r.
Z tej okazji w naszej szkole można zobaczyć wystawę, poświęconą sylwetkom kilku Żołnierzy Wyklętych. Wśród zgromadzonych materiałów znajdują się zdjęcia, wycinki prasowe, wiersze poświęcone, m.in. Danucie Siedzikównie ps.”Inka” czy Witoldowi Pileckiemu ps.”Witold”.
” Dzisiaj, po latach, prawda spod ziemi wyziera
Układa się w strofy pieśni o wielkich bohaterach
O Roju, Pileckim, Ince, Fieldorfie, Łupaszce...
Że zachowali się jak trzeba - w naszych sercach - na zawsze...”
Wystawa powstała z inicjatywy pani Reginy Siutaj-Berskiej przy współudziale pań: Agnieszki Pelikan i Agnieszki Biernackiej.
ROZSTRZYGNIĘCIE VIII POWIATOWEGO KONKURSU PLASTYCZNEGO „BEZPIECZNA DROGA”
W dniu 18.02.2021r. w Szkole Podstawowej nr 2 im. Adama Mickiewicza w Kłobucku odbyło się uroczyste rozdanie nagród VIII Powiatowego Konkursu Plastycznego „BEZPIECZNA DROGA”. Celem konkursu było promowanie właściwych i bezpiecznych zachowań na drodze. Jego organizatorami były nauczycielki z SP nr 2 w Kłobucku: Małgorzata Mazyglińska, Joanna Kosowska-Zawisza i Anna Wilk-Stępińska.
13Spośród 116 ciekawych prac plastycznych wyłoniono laureatów w trzech kategoriach:
1) Kategoria Klasa I
I miejsce– Wiktoria Świątecka – Szkoła Podstawowa w Truskolasach
II miejsce– Emilia Piątkowska – Szkoła Podstawowa nr 1 w Kłobucku
III miejsce– Marika Paruzel – Szkoła Podstawowa w Truskolasach
Wyróżnienie- Maria Kurzyk- Szkoła Podstawowa nr 1 w Kłobucku
2) Kategoria Klasa II
I miejsce– Piotr Kowalczyk – Szkoła Podstawowa w Popowie
II miejsce- Lena Augustynowicz – Szkoła Podstawowa w Miedźnie
III miejsce– Maria Kozak – Szkoła Podstawowa w Truskolasach
III miejsce–Lena Wochnik – Szkoła Podstawowa w Truskolasach
Wyróżnienie: Mikołaj Marchwiński- Szkoła Podstawowa w Libidzy
3) Kategoria Klasa III
I miejsce– Lena Zając– Szkoła Podstawowa w Waleńczowie
II miejsce- Nikodem Bogus – Szkoła Podstawowa nr 2 w Kłobucku
III miejsce– Alicja Toporek – Szkoła Podstawowa nr 2 w Kłobucku
Wyróżnienie- Laura Mięsowska- Szkoła Podstawowa nr 3 w Kłobucku
Wyróżnienie- Michalina Paruzel- Szkoła Podstawowa we Wręczycy Wielkiej
Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy. Nagrody wręczała pani dyrektor SP nr 2w Kłobucku Wioletta Skoczylas oraz zaproszony gość - sierżant sztabowy Aleksandra Śledzionaz Komendy Powiatowej Policji w Kłobucku. Na zakończenie uroczystości zgromadzeni uczniowie, rodzice i nauczyciele wysłuchali pogadanki pani policjant na temat bezpiecznego poruszania sięw drodze do i ze szkoły.
Bezpiecznie w pandemii
Pandemia koronawirusa nadal trwa. Obok zasad obowiązujących w naszym kraju, czyli DDM, ważnym
elementem ochrony naszego zdrowia przed koronawirusem jest aplikacja. Główny Inspektor Sanitarny w
województwie śląskim rozpoczął akcję promocyjną aplikacji STOP COVID ProteGO Safe, której
głównym celem jest zachęcenie społeczeństwa do aktywowania jej na swoich telefonach. Udostępniamy
link strony, na której znajdują się szczegóły akcji STOP COVID - STOP COVID - Portal Gov.pl
(www.gov.pl)Pismo_aplikacja_placowki.pdf