Projekty
W tym roku szkolnym uczniowie naszej szkoły brali udział w kilku projektach międzynarodowych w ramach programu eTwinning, który polega na współpracy szkół z całej Europy i nie tylko. Największy projekt nosił nazwę „Easter in different countries”. Celem tego projektu była wymiana kartek wielkanocnych oraz informacji na temat tradycji i zwyczajów związanych z Wielkanocą w różnych krajach. Nawiązaliśmy współpracę ze szkołami z Chorwacji, Austrii, Włoch, Finlandii, Portugalii, Czech, Litwy, Bośni i Hercegowiny, Albanii oraz Turcji. Uczniowie na kole języka angielskiego własnoręcznie wykonali kartki świąteczne, do których dołączyliśmy opis tradycji wielkanocnych w Polsce i wysłaliśmy do szkół partnerskich. Otrzymane kartki sprawiły naszym uczniom wiele radości. Założycielem projektu oraz koordynatorem programu eTwinning w szkole jest pani Kamila Cybińska. Wszystkie projekty realizowane są w języku angielskim.
Zaprogramuj z nami przyszłość
Drogi Rodzicu!
Cieszymy się, że Twoje dziecko bierze udział w projekcie Zaprogramuj przyszłość prowadzonym przez Fundację Orange i Stowarzyszenie Mistrzowie Kodowania, w którym nauczy się podstaw programowania. Projekt jest naszą odpowiedzią na pytanie, jak mądrze wprowadzić dzieci w cyfrowy świat. Zaprogramuj przyszłość to kompleksowy projekt edukacji cyfrowej skierowany do 222 szkół podstawowych z małych miejscowości w całej Polsce. Świetnie przygotowani nauczyciele, pod okiem doświadczonych trenerów, poprowadzą lekcje z programowania dla uczniów klas 1-3. Do szkół trafi ą zestawy do prowadzenia takich zajęć, m.in. roboty, maty edukacyjne oraz tablety. Uczniowie w tym roku szkolnym będą uczestniczyć w 15 ciekawych lekcjach z podstaw programowania. Na zajęciach Twoje dziecko m.in.: • zaprogramuje robota, • dowie się, które przedmioty przewodzą prąd, a które nie,
By na bieżąco śledzić postępy dzieci, zapraszamy na funpage facebook.com/ZaprogramujPrzyszlosc oraz do zapisania się na newsletter na stronie zaprogramujprzyszlosc.edu.pl, która jest również platformą edukacyjną, wspierającą nauczycieli w prowadzeniu zajęć.
Pozdrawiamy serdecznie,
Ewa Krupa - Prezes Fundacji OrangeIwona Brzózka-Złotnicka- Stowarzyszenie Mistrzowie Kodowania
„Zaprogramuj przyszłość” to kompleksowy program edukacji cyfrowej, dzięki któremu blisko 20 000 dzieci z małych miejscowości i wsi pozna podstawy programowania i wykorzystania umiejętności cyfrowych w praktyce.
Celem „Zaprogramuj przyszłość” jest podniesienie kompetencji cyfrowych nauczycieli i edukatorów, w szczególności wyposażenie ich w kompetencje programistyczne oraz wiedzę i umiejętności dotyczące metodyki nauczania programowania najmłodszych uczniów. Pozwoli im to na prowadzenie ciekawych zajęć z programowania.
Doświadczeni trenerzy przygotują 1200 nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej z 222 szkół do prowadzenia lekcji z programowania. Szkoły otrzymają zestawy do prowadzenia zajęć z nowych technologii, m.in. roboty, maty edukacyjne oraz tablety. Następnie, świetnie przygotowani nauczyciele, pod okiem trenerów, poprowadzą 15 ciekawych lekcji
z programowania dla uczniów klas 1-3.Edukatorzy, czyli pracownicy publicznych ośrodków doskonalenia nauczycieli, bibliotek oraz centrum kultury, zostaną przygotowani do pełnienia roli lokalnych liderów aktywizacji cyfrowej. Poznają oni metodykę nauczania programowania najmłodszych oraz sposoby upowszechniania edukacji cyfrowej w swoim regionie.
Scenariusze zajęć z programowania i inne materiały dydaktyczne, dostępne będą na platformie edukacyjnej www.zaprogramujprzyszlosc.edu.pl, pełniącej rolę bazy wiedzy i forum wymiany doświadczeń. Każdy nauczyciel i edukator będzie miał możliwość uczestniczenia w tematycznych webinariach.
„Zaprogramuj przyszłość” to 9 projektów regionalnych, realizowanych w województwach dolnośląskim, kujawsko-pomorskim, łódzkim, pomorskim, śląskim, warmińsko-mazurskim i zachodniopomorskim, ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa.
Strona projektu: www.zaprogramujprzyszlosc.edu.pl
Fanpage na FB: www.fb.com/ZaprogramujPrzyszlosc
Formularz rekrutacyjny dla edukatorów: http://zaprogramujprzyszlosc.edu.pl/formularz-edukatorzy
EDUKACJA PRZEZ SZACHY W SZKOLE
W tym roku nasza szkoła przystąpiła do Ogólnopolskiego projektu Polskiego Związku Szachowego „Edukacja przez szachy w szkole”. Projekt ten dedykowany jest do klas najmłodszych. U nas wystartowały dwie klasy pierwsze i będą poznawać tajniki tej królewskiej gry przez dwa lata. Prowadzącą zajęcia jest nasza szkolna miłośniczka szachownicy pani Jadwiga Kurczaba. Przystąpienie do projektu wzbogaciło szkołę o sprzęt szachowy w postaci pięknych dużych szachownic i bierek, jak również niezastąpionej tablicy demonstracyjnej. Uczniowie za symboliczną opłatą otrzymali świetnie podręczniki, wprowadzające w świat szachów w klimacie bajkowym.
Głównym celem projektu jest wsparcie edukacji matematycznej, poprzez rozwój pamięci, orientacji przestrzennej, rozwój myślenia analitycznego i logicznego. Królewska gra uczy również cierpliwości, wytrwałości i koncentracji uwagi. Rozwija inteligencję interpersonalną. Amerykański neurolog Howard Gardner twórca „teorii inteligencji wielorakich” dwie spośród ośmiu definiowanych inteligencji: matematyczno-logiczną oraz przestrzenną uzasadnia właśnie przykładami szachowymi.
Szachy to również okazja do przeniesienia się w bajkowy świat pełen tajemnic i magicznych sytuacji, poprzez które dziecko uczy się pewnych zasad postępowania, szacunku do drugiej osoby radzenia sobie ze stresem i porażką.
Zalety szachów można by jeszcze długo wymieniać, dlatego bez chwili wahania rozpoczęliśmy tą edukacyjną przygodę. Trzeba jednak dodać, że bez dobrej woli dyrekcji szkoły, bez wsparcia organu prowadzącego, bez zaangażowania nauczyciela, moglibyśmy tylko pomarzyć o takiej innowacji w edukacji wczesnoszkolnej. Za to należą się serdeczne podziękowania.